Program Committee

  • Klaus-Dieter Althoff (University of Hildesheim)
  • Elisabeth André (University of Augsburg)
  • Pedro Barahona (Univesidade Nova de Lisboa)
  • Itzhak Benenson (Tel-Aviv University)
  • Maren Bennewitz (University of Freiburg)
  • Bettina Berendt (Katholieke Universiteit Leuven)
  • Ralph Bergmann (University of Trier)
  • Hans-Georg Beyer (FH Vorarlberg)
  • Thomas Bittner (New York State University at Buffalo)
  • Susanne Biundo-Stephan (University of Ulm)
  • Daniel Borrajo (Universidad Carlos III de Madrid)
  • Jürgen Branke (University of Warwick)
  • Thorsten Brants (Google Inc., Mountain View)
  • Guido Brunnett (Chemnitz University of Technology)
  • Wolfram Burgard (University of Freiburg)
  • Maria Paola Bonacina (Università degli Studi di Verona)
  • Marc Cavazza (University of Teesside, UK)
  • Amedeo Cesta (ISTC-CNR Rome)
  • Herbert Dawid (Universität Bielefeld)
  • Jim Delgrande (Simon Fraser Univ. Vancouver, Canada)
  • Andreas Dengel (DFKI, Kaiserslautern)
  • Rüdiger Dillmann (University of Karlsruhe)
  • Stefan Edelkamp (University of Bremen)
  • Michael Emmerich (LIACS, Leiden University)
  • Martin Ester (Simon Fraser University)
  • Nick Evans (EURECOM, France)
  • Torsten Eymann (University of Bayreuth)
  • Maria Fasli (University of Essex)
  • Gernot Fink (TU Dortmund)
  • Luciano Floridi (University of Hertfordshire)
  • Enrico Franconi (Free University Bozen-Bolzano, Italy)
  • Andrew Frank (Technical University of Vienna)
  • Christian Freksa (University of Bremen)
  • Udo Frese (University of Bremen)
  • Ulrich Furbach (University of Koblenz)
  • Johannes Fürnkranz (TU Darmstadt)
  • Andreas Gerber (X-aitment GmbH, Saarbrücken)
  • Jürgen Giesl (RWTH Aachen)
  • Asunción Gómez Pérez (Universidad Politécnica de Madrid)
  • Horst-Michael Gross (TU Ilmenau)
  • Barbara M. Grüter (Hochschule Bremen University of Applied Sciences)
  • Andreas Günter (University of Hamburg)
  • Claudio Gutierrez (Universidad de Chile, Santiago)
  • Ruth Hagengruber (University of Paderborn)
  • Malte Helmert (University of Freiburg)
  • Joachim Hertzberg (University of Osnabrück)
  • Otthein Herzog (TZI Bremen)
  • Pascal Hitzler (University of Karlsruhe)
  • Eyke Hüllermeyer (Philipps-Universität Marburg)
  • Alejandro Jaimes (Telefonica Research)
  • Thorsten Joachims (Cornell University)
  • Bernhard Jung (TU Bergakademie Freiberg)
  • Michael Kipp (DFKI Saarbrücken)
  • Hans Kleine Büning (University of Paderborn)
  • Franziska Klügl (Örebro University)
  • Stefan Kirn (University of Hohenheim)
  • Koichi Kise (Osaka Prefecture University)
  • Stanislav Klimenko (Moscow Institute of Physics and Technology)
  • Philipp Koehn (Uiversity of Edinburgh)
  • Antonio Krüger (University of Münster)
  • Werner Kuhn (University of Munster)
  • Kai-Uwe Kühnberger (University of Osnabrück)
  • Volker Lohweg (Ostwestfalen-Lippe University of Applied Sciences)
  • Peter Loos (DFKI Saarbrücken)
  • Alfredo Martins (LSA - Autonomous Systems Laboratory, Portugal)
  • Maic Masuch (University of Duisburg-Essen)
  • Peter McBurney (University of Liverpool)
  • Bärbel Mertsching (University of Paderborn)
  • Katharina Morik (TU Dortmund)
  • Wolfgang Nejdl (University of Hannover)
  • Frank Neumann (MPI für Informatik)
  • Gustaf Neumann (Vienna University of Economics)
  • Oliver Niggemann (Ostwestfalen-Lippe University of Applied Sciences)
  • Gertjan van Noord (University of Groningen)
  • Stephan Oepen (University of Oslo)
  • Enric Plaza (IIIA Barcelona)
  • Shi-Yin Qin (Beihang University, Beijing)
  • Gerhard Rigoll (Technical University of Munich)
  • Helge Ritter (Bielefeld University)
  • Mike Rosner (University of Malta)
  • Thomas Roth-Berghofer (DFKI, Kaiserslautern)
  • Franz Rothlauf (University of Mainz)
  • Jonathan Rowe (University of Birmingham)
  • Günter Rudolph (Technical University of Dortmund)
  • Gerhard Sagerer (Bielefeld University)
  • Ulrike Sattler (University of Manchester, UK)
  • Ingrid Scharlau (University of Paderborn)
  • Bernd Schattenberg (University of Ulm)
  • Kerstin Schill (University of Bremen)
  • Christoph Schlieder (University of Bamberg)
  • Ute Schmid (University of Bamberg)
  • Josef Schneeberger (FH Deggendorf)
  • Marcus Spies (LMU Munich)
  • Steffen Staab (University of Koblenz)
  • Lim Yohanes Stefanus (University of Indonesia, Jakarta, Indonesia)
  • Didier Stricker (DFKI, Kaiserslautern)
  • Rudi Studer (University of Karlsruhe)
  • Gerd Stumme (University of Kassel)
  • Vijay Sugumaran (Oakland University, Michigan)
  • Geoff Sutcliffe (University of Miami and MPI Saarbrücken)
  • Ingo Timm (University of Frankfurt)
  • Harry Timmermans (TU Eindhoven)
  • Sabine Timpf (University of Augsburg)
  • Hans Uszkoreit (DFKI Saarbrücken)
  • Ipke Wachsmuth (Bielefeld University)
  • Wolfgang Wahlster (German Research Center for AI)
  • Frank Wallhoff (TU München)
  • Toby Walsh (NICTA and University of New South Wales)
  • Rosina Weber (Drexel University, Philadelphia)
  • Anke Weidlich (SAP AG, Walldorf)
  • Oliver Wendt (University of Kaiserslautern)
  • Viktor Winschel (Universität Mannheim)
  • Stephan Winter (University of Melbourne)
  • Stefan Wrobel (Fraunhofer IAIS, St. Augustin)
  • Gerson Zaverucha (Federal Univ. of Rio de Janeiro, Brasil)
  • Walther Ch. Zimmerli (Brandenburg University of Technology)